NOVÁ VETERINA SLANÝ

Veterinární klinika Slaný - Veterinář Slaný

Aktuální informace

Prostory pro úpravu psů

Nabízíme k pronájmu prostory pro úpravu a stříhání psů. Informace v ordinaci u MVDr. Soukupa.

Prodáváme krmiva SPECIFIC - Veterina Slaný

Rychlý kontakt

Veterinární klinika Slaný
Plynárenská 533
274 01 Slaný

Telefon: 311 233 533
info@novaveterina-slany.cz

Naše služby

  • Interní medicína
  • Chirurgie a ortopedie
  • Stomatologie
  • Dermatologie
  • Veterinární porodnictví a gynekologie
  • Označování zvířat a cestovní náležitosti
  • Poradenství – výživa, poruchy chování, …
  • Nemoci drobných zvířat – králící, morčata, myšky, plazi
  • Přírodní medicína

Melinda a Belinda

mel a bel mal

Co svět světem stojí, ale hlavně co moje paměť sahá, býval ve Slaném „Koutek živé přírody“.

Pamatuji se, že když jsem byl malý chlapec předškolního věku, otec nás s bratrem vodíval za ruku o víkendech do klášterní zahrady. Byly tam betonové nádrže, výběhy a klece s různými zvířaty. Některá z nich patřila k volně žijícím, kde ovšem pro svoji plachost bylo obtížné je spatřit, jiná byla chována jako zvířata domácí.

 

Klášterní zahrada se obcházela dokola. Vzpomínám si na jezírka s žábami vlevo a betonové ohrádky, ve kterých jsme někdy mohli pozorovat užovku a jiné plazy. V kleci z mohutných mříží s malým výběhem a betonovým rybníčkem býval zkraje i medvěd! Ve středu zahrady bylo mnoho voliér s všelijakým drobným zpěvným ptactvem, v dolní části pak výběhy s vodní a hrabavou drůbeží a obrovská kopulovitá klec s dravci. Nejlepší to ale bylo vzadu, kde byl oplocen velký sad a v něm stádo koz a ovcí, možná i osel … Ještě teď si vybavuji prověšený drátěný plot a mlsné mečící kozičky, jak prostrkovaly nosy jeho oky a žebraly lísky pampelišek. Ty jsme jim nosili a prostrkovali pletivem s nezbytnou vzrušující obavou o vlastní prsty. A krmení bylo dovoleno! Bylo to pro nás zábavné a poučné.

Před několika lety jsem s rodinou navštívil Itálii. Počasí nebylo vždy na koupání, a tak jsme navštívili i tamní zoologickou zahradu. Co bylo hlavní atrakcí? Kozy a kráva s teletem! Teprve potom zájem návštěvníků opoutávalo několik exotických zvířat. Nejdřív jsem se nad tím pozastavoval – kráva v ZOO ??? Ale pak jsem si uvědomil, že ani já, jako veterinář, jsem vlastně živou krávu neviděl z blízka už řadu let. Jak to potom musí být u lidí a dětí z měst, odkojených televizí a smogem? Nelze se pak divit, že mládež některých světových velkoměst si prý myslí, že mléko se vyrábí stejně, jako Coca-cola.

Krátce po otevření naší Nové veterinární kliniky jsme se chtěli postarat o přiléhající rozsáhlou a zarostlou zahradu. Na ruční sekání nějak nejsou lidi, sekačka příliš rámusí a čadí. A tak jsme zbláznili ke spolupráci naše přátele a sousedy, kteří si pořídili a zapůjčili na naši pastvinu dvě ovečky – Melindu a Belindu – je to matka s dcerou.

Ze začátku jsme měli trochu obavu, jak ostatní sousedé budou nové obyvatele přijímat, kvůli jejich občasnému halasnému zabečení. Obavy se ale ukázaly zbytečné. Dokonce když si potvory našly díru v plotě a zdrhly „na lepší“, sousedé a kolemjdoucí nás na to telefonicky upozornili a za ochotné pomoci i městské policie jsme ovečky doslali do vykázaných prostor zahrady. Ani o pamlsky od kolemjdoucích není nouze – i když někdy je rohlíků až moc.

A tak vypasená zahrada vypadá lépe než dříve, děti (ale i dospělí) na ovce vesele pobekávají, školka na procházce se má na co dívat a je to zábavné i poučné pro děti i dospělé. „Koutek živé přírody“ tak k naší veterinární klinice už patří.

PS.: Jenom je , prosíme, moc nekrmte. Jsou to přežvýkavci a mají papat hlavně trávu nebo seno. Po jablkách, chlebu a rohlících se někdy dost po … .

 

Poznámka: Na zimu odjíždí obě holky za kamarádkami na dovolenou. Všechny pozdravují, daří se jim dobře. A na jaře se za námi zase vrátí.

 

Autor článku: MVDr. Ivan Soukup

Psí školka, škola

psi-skolka

Internetový obchod

krmiva-eshop-veterina-velvary-slany-nove

Ověřená firma

idatabaze130-blue-all1