Fraktura loketní kosti
Majitelka donesla psíka, čivavu, že nechodí na přední pacičku. Předcházející den ho šlápl velký pes. Vyšetřením jsme zjistili, že pejsek je vyděšený, packa ho bolí, není ochoten ji zatěžovat a je abnormálně utvářena v oblasti lokte.
Rentgenologickým vyšetřením byla zjištěna zlomenina loketní kosti v místě pod loketním kloubem a vykloubení kosti vřetení v lokti. Majitelka
souhlasila s repozicí fraktury, aby pejsek mohl zase chodit.
Rozhodli jsme se pro chirurgickou stabilizaci zlomeniny a hojení v kombinaci s fixačním obvazem. V celkové anestesii byl pacientovi aplikován tenký hřeb do dřeňové dutiny kosti loketní, byla reponována dyslokace vřetení kosti a končetina byla fixována pevným lehkým obvazem.
Obvaz byl po týdnu kontrolován, pejsek ho dobře snášel. Po 14ti dnech začal končetinu zatěžovat.
Po sejmutí obvazu začal pejsek končetinu zatěžovat a bez potíží běhat.
Hřeb byl vyjmut po úplnném zhojení zlomeniny prokázané kontrolním rentgenem.
Se zlomeninami se v ordinaci setkáváme často. Diagnoza se stanovuje rentgenologicky, což umožní i posoudit charakter zlomeniny a zároveň
výběr vhodné metody repozice a léčby.
Léčba spočívá ve fixaci postižené končetiny - buď chirurgicky nebo fixačním obvazem. Obě metody se dají kombinovat.
V uvedeném připadě jsem zvolili aplikaci hřebu, neboť kosti nebylo jiným způsobem možné udržet ve správné poloze, přiložený obvaz kryl operační ránu a bránil přetěžování končetiny. Rizikem byly zejména titěrné rozměry kostí končetiny.
Naštěstí pejsek byl vzorný pacient, končetinu dostatečně šetřil a obvaz netrhal. Hojení u tohoto pacienta trvalo asi 3 měsíce.
Autor článku: MVDr. Ivan Soukup