Kontrastní rentgenologické vyšetření
Do ordinace byl přinesen půlroční kocourek, který 2 dny zvrací. Není mu dobře, polehává, nají se a napije, ale vše hned vyzvrací. Potíže vznikly náhle. Kocourk byl vyšetřen, byl bez teploty, mírně dehydratovaný, poslechově bez nálezu. Břicho pohmatem mírně bolestivé v přední části.
Kocoura jsme rentgenovali, protože se mohlo jednat o případ ucpaneho střeva cizím tělesem, například hračkou. První snímek neprokázal možnou příčinu zvracení a my jsme přistoupili k aplikaci kontrastní látky do tlamičky k přesnému zobrazení částí zažívací soustavy a průkazu případné neprůchodnosti střev.
Snímky s časovým odstupem ukazují průchod kontrastní látky do žaludku, tenkého střeva a pak do střeva tlustého.
Protože kontrastní látka procházela u tohoto pacienta zažívací soustavou obvyklým způsobem, ucpání střeva bylo vyloučeno o dianoza byla stanopvena jako zánět žaludku. Zavedená terapie byla do druhého dne úspěšná.
Psi a kočky si doma obvykle hrají s tím, co najdou, nebo co jim majitelé jako hračky poskytují. Někdy dojde ke spolknutí takové hračky a pak se setkáváme s ucpáním nějčastěji tenkého střeva nebo zadržením takového cizího tělesa v žaludku. Největší potíž bývá s tím, že předměty z plasu, textilu i některých jiných materiálů nejsou na rentgenu vidět. Aplikace kontrastní látky je trochu zdlouhavá, ale prokáže neprůchodnost střeva jednoznačně.
1. Snímek před aplikací kontrastní látky:
2. Kontrastní látka v žaludku a částečně v tenkém střevě:
3. Kontrastní látka v tenkém střevě:
4.: Kontrastní látka v tlustém střevě:
Autor článku: MVDr. Ivan Soukup