NOVÁ VETERINA SLANÝ

Veterinární klinika Slaný - Veterinář Slaný

Aktuální informace

Hledáme veterinárního lékaře

Přijmeme dobrého veterinárního lékaře/ lékařku na toto pracoviště. Plný i částečný pracovní poměr.  vet.soukup@tiscali.cz
Změna ordinačních hodin

Od 1.3.2023 ZMĚNA ORDINAČNÍCH HODIN (vybrané dny v měsící budeme mít zavřeno)
Pracovní příležitost

Na naši kliniku hledáme veterinárního asistenta/asistentku. Zájemci prosím kontaktujte vet.soukup@tiscali.cz  

Prodáváme krmiva SPECIFIC - Veterina Slaný

Rychlý kontakt

Veterinární klinika Slaný
Plynárenská 533
274 01 Slaný

Telefon: 311 233 533
info@novaveterina-slany.cz

Naše služby

  • Interní medicína
  • Chirurgie a ortopedie
  • Stomatologie
  • Dermatologie
  • Veterinární porodnictví a gynekologie
  • Označování zvířat a cestovní náležitosti
  • Poradenství – výživa, poruchy chování, …
  • Nemoci drobných zvířat – králící, morčata, myšky, plazi
  • Přírodní medicína

Fenka "se zácpou"

Majitelka přivedla na naše pracoviště fenečku s tím, že má asi zácpu - chodí, tlačí, ale nejde jí to.

U tohoto pacienta jsme si potvrdili, jak je důležitá pečlivá komunikace s majitelem,  a ne vše je tak, jak na první pohled vypadá.

 

Majitelka byla systematicky dotazována a sdělila, že fenka byla asi před dvěma měsíci dovezena za psem na krytí, ale majitelé nepostřehli, že by došlo ke svázání. Po měsíci se u fenky začaly projevovat příznaky falešné březosti- zduření mléčné žlázy, výtok mléka, fenka hledala pelíšek. Majitelkou byla odvedena na jiné veterinární pracoviště, kde byly podány hormonální injekce pro potlačení příznaků pseudogravidity (falešné březosti). Za další měsíc navštívila fenka naše pracoviště s výše popisovanými příznaky - tlačení a neklid.

Provedli jsme základní klinické vyšetření - hlavním nálezem byla nervozita fenečky, patrné byly stahy břišní svaloviny a objemná dutina břišní

Na základě zmiňované společnost psa před dvěma měsíci, jsme přistoupili k sonografickému vyšetření. K překvapení majitelky jsme na monitoru identifikovali dvě tlukoucí srdíčka - potvrdili jsme tedy březost a začínající porod.

Rentgenologickým vyšetřením jsme zjistili přesnou polohu a počet plodů (při větším množství mláďat není totiž možno sonograficky počet přesně určit).

 

Popis obrázku: Červená šipka znázorňuje lebku štěněte, růžové šipky ukazují na páteře plodů. Po zajímavost je žlutou barvou zakroužkován mikročip feny.

 

Vzhledem k tomu, že fena absolvovala v průběhu gravidity hormonální léčbu bylo s podivem, že donosila živá štěňata. Tato léčba by mohla zkomplikovat i průběh porodu a odchov štěňat. Z tohoto důvodu jsme zvažovali přistoupit k císařskému řezu. Než jsme ale rodičku připravili k zákroku, objevila se v zevních rodidlech hlavička prvního štěněte. Fenku jsme si ponechali na hospitalizaci a zanedlouho přivedla na svět dvě živá šťeňátka.

 

Autor článku: MVDr. Barbora Soukupová

 

 

Internetový obchod

krmiva-eshop-veterina-velvary-slany-nove

Ověřená firma

idatabaze130-blue-all1